Kratkovidnost - miopija
Riječ miopija (lat. Myopia) znači kratak vid i mišja rupica, a glagol myein - sklopiti oči. Kratkovidnost je refrakcijska anomalija (pogreška oka) zbog koje se zrake svjetlosti fokusiraju ispred mrežnice, stoga na mrežnici stvaraju nejasnu sliku promatranog predmeta.To znači da kratkovidne osobe bolje vide predmete koji se nalaze u blizini, a promatrane predmete u daljini vide slabije i mutnije. Češće se javlja kod ljudi u čijoj obiteljskoj anamnezi nalazimo kratkovidnost, no to ne znači da će dijete kratkovidnih roditelja automatski biti kratkovidno.
Daleka točka (Punctum remotum) nalazi se ispred oka na točnoj udaljenosti koja ovisi o stupnju kratkovidnosti.
Bliska točka (punctumproximum) bliža je nego što je uobičajeno.
Znakovi kratkovidnosti:
- zamagljen vid na daljinu
- glavobolja
- tendencija pacijenta da škilji i stišće vjeđe kada želi bolje vidjeti na daljinu
- dobar vid na blizinu
Miopija se korigira konkavnim, rastresnim, minus staklima ili kontaktnim lećama. U današnje vrijeme, kratkovidnost je moguće korigirati operativno (refrakcijskom kirurgijom).
Za razliku od dalekovidnosti, kod kratkovidnosti ne postoji mogućnost samokorekcije.
Kod kratkovidnosti dioptrijska jakost oka i veličina oka nisu u pravilnom odnosu, bilo da je dioptrijska jakost refrakcijskog sustava oka prevelika ili očna os preduga (preveliko oko).
U refrakcijskom pogledu kratkovidnost dijelimo na :
- Osna (aksijalna) kratkovidnost - uzrokovana je rastezanjem stražnjeg pola oka, a optička os je duža od 24mm. Rožnica i očna leća su normalno zakrivljene, a očna leća je normalno smještena.
- Lomna miopija - oko je normalne veličine, ali postoji jača zakrivljenost rožnice (˃48.83 dsph) ili očne leće (zakrivljenost prednje površine ˃19.11 dsph).
- Akomodacijska kratkovidnost - posljedica je akomodacijskog spazma, pri čemu se leća pomiče prema naprijed.
- Indeksna kratkovidnost - uzrokovana je promjenom indeksa loma unutarnjih optičkih medija oka (leća, očna vodica ili staklovina). Promjene u indeksnoj kratkovidnosti česte su kod dijabetičara te se može jaiti kod avitaminoze A i D.
- Niska kratkovidnost - do -3 dptr
- Srednja kratkovidnost - do -8 dptr
- Visoka kratkovidnost - iznad -8 dptr
Noćna kratkovidnost
Noćna kratkovidnost pojavljuje se samo kod nekih pacijenata. Pacijent tijekom dana može biti emetrop (normalan vid), kratkovidan ili dalekovidan, a u tami postaje jače kratkovidan. Ponekad su potrebne dodatne naočale za korekciju noćne kratkovidnosti jer propisane dnevne naočale ne odgovaraju.
Uzroci noćne kratkovidnosti:
- široka zjenica =˃ sferna aberacija
- noćni spektar boja =˃ drukčija osjetljivost oka na boje
Autor:
bc. Livio Svržnjak, optometrist
08.08.2011. 19:18
Komentari
Komentiranje nije dozvoljeno.